Участие в семинаре в Польше

Участие в семинаре в Польше

Участие в семинаре в Польше

19 декабря 2012

З 28 по 29 лютого 2012 року в польському містечку Лешно (поблизу Познані) відбувся семінар, організований спеціально для інженерів-проектувальників групи «Віакон».

Завдяки підтримці з боку усієї групи і можливостям використовувати спільно набутий досвід, кожна із компаній, що входить до групи, може пропонувати професійний технічний консалтинг і продукцію найвищої якості.

Семінар був присвячений темам практичних рішень проектування в дорожньому та цивільному будівництві. У ньому взяли участь близько 20 кращих спеціалістів-проектувальників з України, Росії, Польщі, Литви, Латвії, Грузії та Білорусі.

Протягом першого–другого дня були розглянуті такі основні питання:

  • Гофровані спіральновиті труби HeLCor, резервуари й сепаратори. Теорія і практика застосування.
  • Металеві гофровані конструкції МultiplateMP200. Проектування і застосування при будівництві водоперепусків, біопереходів, тунелів та арочних конструкцій.
  • Металеві гофровані конструкції SuperCor – нове покоління металевих конструкцій. Проектування та приклади розрахунку конструкцій SuperCor.

 

Перше питання у своїх доповідях розкрили польські спеціалісти інженери-проектанти Міхал Монка та Пьотр Томала. Учасникам було преставлено об’єкти, де застосовувалися круглі стальні спіральновиті гофровані труби HelCor і труби поліцентричної форми HelCorPA, а також арки з труб HelCor, які складають єдину систему й використовуються в цивільному будівництві, зокрема для будівництва:

  • дорожних ізалізничних водоперепускних споруд;
  • підземних переходів;
  • екологічних коридорів або біопереходів;
  • гідротехнічних будівель;
  • а також для укріплення й перевлаштування існуючих інженерних обєктів.

Такі труби можутьмати повороти по горизонталій по вертикалі.Для цього використовуютьсявідповіднізгини, коліна йрозгалудження. Елементами інженерних систем можуть бути також оглядові колодязі й стояки.

Учасники семінару почули практичніпорадипольських спеціалістіві рекомендації представників заводу-виробника щодо резервуарів HelCor для збору води. Коли наявна система каналізації не витримує навантаження водного потоку під час паводку, ці резервуари накопичують у собі зайву воду, а із часом, коли дощі вщухають, насоси відкачують її в існуючу каналізацію. Діаметр резервуарів може варіюватися від 1,5 до 3,6 метрів. Це питання широко висвітлене в новому щойно надрукованому в Польщі підручнику із проектування та розрахунку гофрованих металевих конструкцій. Усі присутні мали змогу його отримати.

Про гнучкі конструкції із гофрованої листової сталі МР 200, їх дизайн і застосування при будівництві водоперепусків, арочних конструкцій та тунелів доповідав польський інженер-проектувальник Адам Черепак. Він звернув увагу присутніх на те, що при проектуванні інженерних об’єктів із гофрованої листової сталі MultiPlateMP 200 дотримуються відповідних проектних і технологічних рекомендацій. Конструкції MultiPlate застосовуються для будівництва інженерних об’єктів для всіх класів автодорожніх і залізнично-дорожних навантажень. Мінімальна межа пластичності сталі складає 235 Н/мм2. Стандартно для виробництва гофрованої листової сталі використовується сталь S235JR.

Також доповідач назвав багато геометричних характеристик поперечного перерізу листової сталі конструкцій. Корозійна стійкість сталі та застосовуваний захист – ось вирішальні фактори для міцності таких конструкцій. Багаторічні випробування у багатьох країнах підтверджують, що належний захист сталевої конструкції дозволяє значно подовжити термін її експлуатації. Міцність об’єктів, виконаних із металевих гофрованих конструкцій MultiPlate, які запроектовані із урахуванням умов експлуатації, може бути розрахована більше ніж на 100 років. При цьому особливу увагу слід звернути на місця корозії, які з’являються переважно в нижній частині, тобто там, де спостерігається мінімальне навантаження на конструкцію. А це означає, що при проектуванні із врахуванням найбільш навантаженого перерізу – верхньої частини – створюється додатковий резерв безпечності для міцності конструкції. Цинкові покриття забезпечують так званий катодний захист, захищаючи сталь і електрохімічним способом. Для подовження терміну служби конструкцій (особливо у агресивному середовищі) можна застосувати епоксидну фарбу. Захист шаром цинку й епоксидною фарбою забезпечує система DUPLEX. Щоб досягти відповідного ефекту, малярні покриття повинні наноситися в контрольованих умовах, зокрема в закритих приміщеннях з відповідною температурою і вологістю, а також із дотриманням технологічного режиму.

Крім того, Адам Черепак зазначив, що конструкції MultiPlate можуть будуватися з поворотами по горизонталі та з нахилом, а також існує можливість виконання у них додаткових технологічних отворів.

Багато корисної інформації учасники семінару дізналися й про металеві гофровані конструкції SuperCor з розміром гофри 380 х 140 мм, які виготовляються з оцинкованих сталевих пластин, що мають дуже високу міцність та значно більші розміри конструкцій. Взаємодіючи з навколишнім ґрунтом насипу, ці конструкції сприймають значні навантаження. Вони використовуються для будівництва інженерних об’єктів, розташованих над і під автомобільними дорогами, технологічними проїздами для великогабаритної техніки, що застосовують на гіврничо-збагачувальних комбінатах.

Процес виробництва виробів SuperCor складається з механічного формування пласких стальних листів, а потім перетворення їх на гофровані криволінійні пластини, які в подальшому покриваються гарячим цинком. Перед цинкуванням проводиться вирізка отворів, обрізування. Гофровані пластини можуть бути після цинкування покриті епоксидною фарбою. Увесь виробничий процес відбувається в закритому приміщенні.

Процес проектування включає наступні етапи:

- збір вихідних даних для проектування конструкції SuperCor, включаючи методику збирання конструкцій;

- проектування та розрахунок технології засипки;

- проектування фундаментів;

- проектування обрамляючих елементів входу і виходу.

Несуча здатність конструкцій SuperCor визначається методом проектування, що розроблений шведськими професорами Сундквістом і Петтерссоном. Також ці конструкції можна проектувати, використовуючи інші методи, прийняті виробником конструкцій. У особливо складних випадках можна застосовувати метод кінцевих елементів.

Після розгляду всіх теоретичних аспектів учасників семінару було запрошено на екскурсію – на завод гофрованих конструкцій у м. Ридзина, де кожен зміг на власні очі побачити процес виробництва від самого початку до кінця. Усі отримали захисні каски та окуляри, адже техніка безпеки – перш за все! Робітники заводу із задоволенням показували та коментували всі процеси, а наші делегати були активними та уважними слухачами.